Dlaczego jesienią warto zacząć praktykować jogę?

Jesienne popołudnia nadchodzą bardzo szybko. Plucha i deszcz za oknem sprzyjają jesiennej depresji. Sprawdź, co praktyka jogi może dać Ci jesienią.

Oto kilka powodów, dla których warto praktykować jogę jesienią.
 1. Joga pomoże Ci podnieść odporność Twojego organizmu.
  Wykonywanie asan, czyli pozycji jogi poprawi siłę twoich mięśni, ich elastyczność i giętkość. Dzięki takiej pracy, „zrzucasz” napięcia nagromadzone na warstwie mięśni i powięzi Twojego ciała, dzięki czemu zapobiegasz wnikaniu ich w głąb swojego organizmu.
  Zwiększone krążenie, to szybsze dostarczanie składników odżywczych do wszystkich komórek Twojego ciała, a co za tym idzie szybsze zabieranie produktów przemiany materii i dwutlenku węgla. Dzięki temu procesowi Twoje ciało szybciej będzie się regenerowało, będzie bardziej odporne na stres i patogeny. Będzie silniejsze.
  Coraz częściej naukowcy podkreślają zbawienny wpływ ćwiczeń jogi na poprawę ogólnego stanu zdrowia fizycznego i emocjonalnego.
 2. Nie daj się załamaniom nastroju.
  Wykonywanie asan wymaga od Twojego ciała wysiłku i pracy nad oddechem. Wraz z dostarczaniem większej ilości tlenu do mięśni, tkanek i organów wewnętrznych dbasz o to, aby wytworzyły się endorfiny, czyli naturalne hormony szczęścia. Masz je na wyciągnięcie ręki…skorzystaj.
 3. Spotkasz fantastycznych ludzi.
  Praktyka jogi pełna zaangażowania i stałej grupy pozwala na budowanie relacji z ludźmi. 
  Pierwsze zajęcia w nowej szkole zawsze budzą w nas pewnego rodzaju “nieśmiałość”, zwłaszcza, jeśli na sali nie ma nikogo, kogo znamy. Po pewnym czasie zaczynamy się bardziej otwierać, więcej rozmawiać z uczestnikami po zajęciach, aż niepostrzeżenie jednego dnia umawiamy się na wspólną kawę lub sok w dobrej kawiarni. Rozmawiamy o jodze, o życiu i zauważamy, że z tymi z pozoru obcymi ludźmi czujemy się akceptowani za to, jacy jesteśmy. Nie musimy nic udowadniać, mamy w tych relacjach “czyste karty”.
  A później te relacje stają się tymi bardziej dojrzałymi w naszym życiu. To “efekt uboczny” chodzenia na jogę;)
 4. Skorzystaj z wyrzutu endorfin po praktyce.
  Wielu z uczestników zajęć określa ten przypływ energii po praktyce, jako coś, co pozwala im na bardziej “efektywne” spędzanie długich , jesiennych wieczorów. Po praktyce – kąpiel i na dłużej mogą zasiąść do ulubionej książki, albo do przygotowania się do ciężkiego dnia w pracy. Praktyka jogi daje nam siłę, elastyczność i radość w życiu, a dzięki temu nawet najtrudniejsze momenty stają się “lżejsze” do zniesienia.
 5. Poszukaj zatem w swojej okolicy szkoły jogi, zadzwoń, umówi się na pierwszą lekcję. Twoje życie będzie Ci wdzięczne !

Takich walorów jogi można wymieniać bez liku. Joga jest potężną skarbnicą tajemnic, ale od Ciebie, Twojego zaangażowania i Twojej aktywności zależy na ile sobie pozwolisz dokonać zmian.

Pamiętaj, że to nigdy nie wydarza się w ciągu chwili. Poświęć jodze trochę więcej czasu i ciesz się zmianami, jakie zauważysz. Zwłaszcza tymi najmniejszymi!