Data: 3.10.2020 / Godzina: 08:30-13.30 / Miejsce: Prana szkoła jogi

Taniec ruchu i oddechu

warsztat z Krystianem Mesjaszem

Serdecznie zapraszam na kolejne inspirujące spotkanie z Krystianem Mesjaszem 🙂
Ashtanga yoga jest systemem vinyas, który opierają się na integrowaniu ruchów ciała z oddechem. Dzięki takiej pracy budzimy wewnętrzną uważność i skupienie. Gdy ruch, oddech i umysł są synchronizowane wyłania się z naszego wnętrza idealna harmonia. Płynne wykonywanie vinyas umożliwia głębszą koncentrację i eliminacje czynników rozpraszających uwagę. To one wywołują wewnętrzny ogień w ciele oraz pozwalają bezpiecznie przechodzić przez kolejne pozycje. Vinjasy nie znajdują się między asanami, ale to asany znajdują się między vinjasami. W takim rozumieniu pozycje jogi stają się przerwami w sekwencji ruchu i stanowią tylko niewielką część tego co dzieje się na macie. Liczba vinyas w każdej serii jest o wiele większa niż sama liczba asan, dlatego na głębszym ashtanga jest intensywną praktyką oddechową.

Aby tego doświadczyć wykonamy praktykę asan wykonując pełne vinyasy tzn. za każdym razem naszą pozycją wyjściową i docelową będzie samasthithi. Wykonując praktykę w ten sposób łatwiej jest wpaść w rytm wywołujący doświadczenia transowe. Istnieje tylko ruch i oddech, a praktyka fizyczna staje się prawdziwą sztukę, która wyraża się poprzez dogłębne opanowania ciała.

YOGA NIDRA – 30 MIN

Warsztaty zakończymy praktyką Yoga Nidry, która jest metodą systematycznego wywoływania pełnego fizycznego, psychicznego i emocjonalnego relaksu. Jej praktykowanie może przyczynić się do poprawy zdrowia poprzez obniżenie napięcia i niepokoju, z którymi często współwystępują psychosomatyczne objawy związane z bólami i zawrotami głowy, bólami w klatce piersiowej, kołataniem serca, poceniem się czy bólem brzucha.

Podczas dobrze przeprowadzonej sesji yoga nidry nasza uwaga odwraca się od świata zewnętrznego i kieruje do wewnątrz. Znajdujemy się w specyficznym stanie pomiędzy jawą i snem, w którym poprzez obrazy i emocje manifestują się ukryte treści naszej podświadomości. Jest to stan utrzymywanie świadomości podczas głębokiego snu. Praktyka ta poprzez sformułowanie sankalpy pomaga przekształcić własne wzorce myślenia i zachowania na bardziej twórcze i pożyteczne. Nie trzeba się przygotowywać na sesje jogi nidry należy tylko pozwolić sobie na pełne spokoju, spontaniczne doświadczenie.

ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ – 2h
Salamba Sirszasana, czyli stanie na głowie

W części warsztatowej poznamy królową asan – Salamba Sirszasana, czyli stanie na głowie. Poznamy kilka technik wykonywania tej pozycji tak, żeby stać w na głowi wygodnie, stabilnie ale przede wszystkim bezpiecznie. Dowiesz się jak przygotować się do stania na głowie, jak chronić kręgi szyjne, jak złapać równowagę, odkryjemy mięśnie brzucha stabilizujące pozycję, nauczymy się również upadać, aby pozbyć się lęku i strachu

Sirsasana w ujęciu czysto fizjologicznym jest pozycją, która wspomaga odprężenie i regenerację poprzez:
– lepsze ukrwienie mózgu oraz całego obszaru twarzy i głowy
– łagodzenie dolegliwości związanych z pracą układu nerwowego i hormonalnego
– poprawę metabolizmu i wsparcie pracy układu trawiennego
– przynoszenie ulgi zmęczonym nogom skazanym na wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji (przy biurku, za kierownicą lub w pozycji stojącej)
– wzmocnienie odporności i dotlenienie komórek
– polepszenie równowagi emocjonalnej oraz sprawności intelektualnej

Krystian Mesjasz

Nauczyciel ashtanga yogi

Publikuje w magazynie „Yoga & Ayurveda”, przedstawiając czytelnikom kulturę Indii i historię nowożytnej jogi.
Jest również redaktorem portalu „Boso na macie” – jednego z największych portali o jodze i zdrowym stylu życia.
Od czasu do czasu występuje w “Magazynie Joga” w roli eksperta, przedstawiając swój punkt widzenia na różne jogiczne tematy.

Jest autorem sesji medytacyjnych aplikacji “GoodMind”, w której stara się nauczać jak funkcjonuje umysł. Regularnie podróżuje do Mysore w Indiach, gdzie pod okiem Sharata Joisa pogłębia i rozwija praktykę jogi.

Autoryzowany do nauczania jogi przez Instytutu KPJAYI w Mysore.