Data: 2.08.2020 / Godzina: 10:00-16.00 / Miejsce: Prana szkoła jogi

5% teorii

warsztaty Ashtanga Jogi z Markiem Łaskawcem

Warsztaty będą doskonałą okazją do uporządkowania i pogłębienia praktycznych i teoretycznych podstaw jogi. Będziemy więc praktykować asany, prāṇāyāmy, a także porozmawiamy o znaczeniu kluczowych pojęć teorii jogi dla współczesnego jogina. Warsztaty obejmują część praktyczną oraz wykłady. Zagramy także w edukacyjną grę planszową „Yogaloka”, której twórcą jest Marek i która w sposób przystępny ilustruje teorię jogi oparta na Yogasūtrach Patañjalego.

Co to jest Yogaloka?

Yogaloka to edukacyjna gra planszowa poświęcona jodze. Grając w Yogalokę poznasz podstawowe pojęcia z teorii jogi i zrozumiesz, jakie mają one znaczenie dla twojej praktyki. Od strony teoretycznej gra oparta jest na najsłynniejszym dziele jogi klasycznej, jaką są Yogasūtry Patañjalego. Gra nie jest jednak teoretycznym wykładem z Yogasūtr. Są one raczej punktem wyjścia czy inspiracją do zastanowienia się, jakie znaczenie przesłanie w nich zawarte może mieć dla ludzi współcześnie praktykujących jogę.
Pomysł gry oparty jest na starożytnej hinduskiej grze planszowej znanej jako Moksha Patam, która funkcjonuje współcześnie pod nazwą „Węże i drabiny”. Tradycyjnie gra w Moksha Patam ilustrowała kluczowe dla hinduizmu napięcie między powinnością (karma) a przyjemnością (kama). Później zaczęła jednak funkcjonować także jako gra losowa. W grze węże symbolizują przeszkody lub wyzwania i powodują cofnięcie się grającego. Drabiny z kolei pomagają grającemu w trakcie gry i symbolizują nagrodę. „Węże i drabiny” w różnych wersjach trafiły także na Zachód. W Wiktoriańskiej Anglii drabiny zostały skojarzone z cnotami oszczędności, zapobiegliwości i pobożności; węże natomiast utożsamiono z rozwiązłością, przyjemnościami i lenistwem. W wieku XX Harish Johari wykorzystał koncept gry do zaprezentowania swojej teorii jogi. W ogromnej większości przypadków, współcześnie gra funkcjonuje wyłącznie jako typowa gra losowa oparta na szczęściu.
Yogaloka w Sanskrycie znaczy „Świat jogi”. Grając w Yogalokę możesz zatem ten świat trochę bliżej poznać i przekonać się, że joga to o wiele więcej niż asany.

PLAN WARSZTATU

10.00 – 11.45 – Pierwsza Serii Prowadzona Ashtangi + Prāṇāyāma
11.45 – 12.00 – Przerwa
12.00 – 13.45 – Wykład: „Yogasūtry – czyli ośmioczłonowa joga wg. Patañjalego”.
13.45 – 14.00 – Przerwa
14.00 – 16.00 – Planszowa gra edukacyjna „Yogaloka”

Marek Łaskawiec

uczy Ashtanga Jogi w Yoga Republic w Warszawie

Swoje umiejętności pogłębia praktykując pod okiem Przemka Nadolnego. Uczestniczył w warsztatach i kursach prowadzonych przez Richarda Freemana, Johna Scotta, Larugi Glaser, Ty’a Landruma, Tarika van Prehn oraz Lei Perfetti. Tajniki korekt podczas praktyki I-szej i II-giej serii Ashtanga Vinyasa Jogi pogłębiał na szkoleniu nauczycielskim Manju Joisa. Brał udział w warsztatach z anatomii prowadzonych przez Davida Keila oraz Stu Girlinga. Technikę prāṇāyāmy rozwijał na szkoleniach z Sudhirem Tiwari, Davidem Garriguesem oraz Sami Mälkiä.

Z wykształcenia filolog i filozof, jest pasjonatem filozofii i historii jogi, a także studiuje Sanskryt. Jest redaktorem portalu poświęconemu jodze i zdrowemu stylowi życia www.bosonamacie.pl, gdzie publikuje teksty o historii i filozofii jogi oraz prowadzi bloga „Pies z głową w bok”. Pisze również o teorii jogi do miesięcznika „Joga”.